Szamosszegről elszármazottak első találkozója
Gondolatok, ötletek a gazdasági és szociális – oktatási
fórumhoz
Kedves Barátaim!
Miként azt Facebook csoportunkban meghirdettük, 2015. május 14 – 15 között, hagyományteremtő szándékkal rendezzük meg a községünkből elszármazottak és a helyben lakók első találkozóját, amelynek az 1970-es árvíz 45. évfordulója szolgál aktuális apropójául. Találkozónk nem titkolt célja, hogy a községünkből elszármazottak személyes részvétellel, ötleteikkel, személyes kapcsolatrendszerük bevonásával segítsék szülőfalujuk, őseik falujának fejlesztését. Az erre vonatkozó gondolataimat, ötleteimet tárnám most elétek a közös gondolkodás reményében.
-
Mindkét fórumot a polgármester beszámolója és vitaindítója nyitja. A vitát, az ötletbörzét külön felállított szabályok alapján a polgármester vezeti, moderálja. A vita lejártával a meghívott járási – megyei vezető összegez, főként abból a szempontból, hogy az ötletbörzén elhangzottakból melyek azok a területek, amelyeket már most is támogat a kormány.
-
Szabály a vitához. Minden felszólalni óhajtó 5 percben terjesztheti elő javaslatát, elképzelését. Az előterjesztéshez kapcsolódó hozzászólásokra 2 perc, a viszontválaszokra 2 perc áll a partnerek rendelkezésére. Minden vitapartner jelezze, hogy konkrétan mely területeken, milyen konkrét feladatokban tud segítséget nyújtani.
-
A fórumról video-jegyzőkönyv készül. A felajánlásokat viszont írásos dokumentumba kell foglalni.
Meglévő adottságok jobb kihasználása:
-
A helyi, községi piac, fejlesztési lehetőségei?
-
Közeli kisvárosok (Vásárosnamény, Mátészalka) piaci lehetőségei. Zöldségboltos kapcsolatok?
-
Megyeszékhelyi piacokkal való kapcsolatok. (Debrecen, Nyíregyháza)
-
Az új Szamosszeg honlapon egy WEB börze kialakítása.
(A kisebb léptékű, jóakarattal könnyebben megvalósítható ötletek mellett, merjünk nagyobb léptékben álmodni.)
-
Lehetőségeink termeltetési szerződések kialakítására. (kiszámítható, nagy tételű piac)
-
Lehetőségeink Románia, vagy Kárpátalja irányába?
-
Helyi mezőgazdasági feldolgozó ipar kialakítása, illetve ezen termékek piacra juttatásának segítése. (Pálinka, lekvár, aszalt gyümölcs.)
Elmozdulás egy önellátó, ökofalu irányába:
-
A mezőgazdasági hulladékok hasznosítására egy apríték-üzem létrehozása. Az önkormányzat intézményei fűtésének megoldása agráripari hulladékkal. (Gyümölcsös kertek metszéséből, kukorica és napraforgó termelésből, valamint az erdőgazdálkodásból keletkező apritékok felhasználása fűtésre.) Munkahelyet is teremt.
-
Az önkormányzat intézményeinek ellátása napelemekkel. (Pályázat.)
-
Természetvédelmi tanösvény létesítése egyrészt a Szamos árterében, másrészt a legelőn át az erdőig.
-
Erdei iskola szervezése és létesítése a nyári szünetekre városi gyerekek számára.
Szociális szövetkezet létrehozása:
-
Az Önkormányzat, és a Kisebbségi Önkormányzat közös tulajdonában létre kell hozni egy szociális szövetkezetet, amely az előbb, vagy a későbbiekben felsorolt tevékenységekre vonatkozóan munkáltatóként jelenhet meg. (Pályázati lehetőségek! Állami, normatív támogatások!)
Asztalos és faipari tevékenység:
-
A Szamoson lévő uszadék fa feldolgozása kerti bútoroknak. (Őrületes pénzt adnak érte.)
-
Az erdőgazdálkodásból, a földeket elválasztó fasorok megújításából származó rönkök feldolgozása rönkbútorrá. (Csillagászati árakat lehet elérni.)
-
Játszótéri, és gyermekjátékok készítése fából, kóróból. (Természetes anyagokból.)
-
Fonott vesszőkerítés elemek gyártása különböző méretben.
-
Kóró kerítések gyártása különböző méretben.
-
Palánkkerítések gyártása. (Moduláris szerkezetben.)
-
Meglévő népi iparművészek munkáinak piacra jutása.
Hagyományos tevékenységek újraélesztése:
-
Kovácsolás. (Kovácsoltvas kerítésekre igen komoly a piaci igény. Könnyű beszállítóvá válni közép- és nagyvállalkozásokhoz.)
-
Kályha- és kandallóépítés.
-
Vályogvetés, bioházak alapjául szolgáló építőipari alapanyagok gyártása.
Lakatos-, gépszerelői tevékenység beindítása:
1. A TSZ. telepek hasznosítása, pl. mezőgazdasági gépek bontójának kialakítása, bontott alkatrészek forgalmazása.
-
Mezőgazdasági gépszerviz a környék falvainak is.
-
Használt mezőgazdasági gépek árusítása. (Van kapcsolatom, akik kihelyeznének 2- 3 traktort bemutatónak.)
Falusi turizmus:
-
Falusi vendéglátóhelyek kialakítása egyénileg. A kialakított helyek közös reklámozása. A vendég szervezés internetes marketingje.
-
Vadászturizmus. (Lenne kapcsolatom)
-
Gyerekek táboroztatása, ld.korábbi erdei iskola ötlet.
-
Vízi turizmus, Szamos-túra beindítása. (A csengeri Vizi sport Egyesülettel együttműködve)
-
Falumúzeum kialakítása. (Az Önkormányzat vásárolt erre a célra már egy Rákóczi úti ingatlant, a Jakab Lenke néni házát. Ezt kellene pályázati pénzből, sok, közös munkával felújítani. Itt lehetne kialakítani helyet – más egyéb mellett! -a volt iskolaigazgatónk, Tar Gábor néprajzi gyűjteményének, szellemi hagyatékának kiállítására.
-
Az üresen álló házak felmérése. Befogadó falu program meghirdetése egyrészt az elköltözöttek hazatelepülésének segítésére, másrészt új (kvalifikált, értelmiségi) lakosok betelepítésére, vagy idényszerű bevonzására, mert pl. a régi házakból itt alakítanak ki nyaralót.
-
Az átkelő (rév) újraindítása Szamosszeg és Panyola között, ha nem is komppal, de egy csónakkal.
-
Szatmár – Berg túrák szervezése az itt nyaraló gyerekek, tudományos kutatók, történészek számára. Pl. holokauszt témakörben. (Már lenne több történész, aki jelentkezne .)
-
Művészeti alkotótáborok szervezése.
Infokommunikációs fejlesztések
-
WiFi minden önkormányzati intézményben.
-
A könyvtár és iskola számítógépparkjának megújítása.
-
WEB-nagyi program: idősek megtanítása a számítógép alapvető kezelésére.
-
Egy új honlap beindítása, ahol megjeleníthető a falu életével kapcsolatos minden hír, és a teljes falutörténet. (Már van ígéretünk egy ingyenes tárhelyre, és a domain bejegyzésre.)
A jelenlevőkből ki kell alakítani a munkacsoportokat, akik interneten keresztül tartják egymással és az Önkormányzattal a kapcsolatot. Pl.
-
Infokommunikációs munkacsoport. Új WEB lap indítása. + az előzőek
-
Pályázatfigyelő, pályázatíró munkacsoport.
-
Adományszervező, lobbi munkacsoport.
-
Iskolafejlesztő munkacsoport.
-
Kulturális munkacsoport
-
Gazdaságfejlesztési munkacsoport.
Oktatás – iskolafejlesztés:
-
Cserkészcsapat szervezése.
-
Gyerekek üdültetése, akár csereüdültetés megszervezésével.
-
A gyerekek „elvándorlásának” megfordítása. (A tehetségesebb gyerekeket a szülők már most is, kisiskolásként is Mátészalkára járatják iskolába.)
-
Kiemelkedő tehetségű, támogatásra szoruló gyerekek továbbtanulásának anyagi támogatása, tartós anyagi finanszírozása. (Pályázati-, alapítványi pénzből.)
-
Roma integrációs, felzárkóztatási oktatási minták, módszertanok átvétele. Pedagógusok továbbképzésének támogatása.(Pl. Sajókazai minta: Derdák Tibor – Orsós János, MET iskolák, óvodák. Református Egyház által működtetett roma integráción alapuló iskolák.)
-
A roma kultúra célzott támogatása, szakkörök, színjátszó műhelyek, dalkörök, stb.
-
Tehetséges gyerekek felkészítése országos tanulmányi versenyekre.
-
Gyerekek középiskolai továbbtanulásának segítése a személyes kapcsolataink kihasználásával.
-
Iskolán kívüli sport tevékenységek felélesztése.
-
Közösségépítő- konfliktuskezelő tréningek szervezése profi szakemberek, pszichológusok bevonásával. (Pályázati pénzből.)
-
Önkéntes családsegítés. (Pl. önkéntes alapon támogatni, mentorálmi a napi életvezetésben az arra rászoruló családokat, háztartásvezetés, pénzgazdálkodás, gyermeknevelés.)
Egyéb:
-
Szabadidős közösségi terek, parkok építése, pl: az iskola végében, a lebontott szolgálati lakások helyén, megalapozva ezzel annak lehetőségét, hogy a későbbiekben akár közös ünneplésekre alkalmas „disz teret” lehessen kialakítani a templom, emlékművek, Gyöngyvirág utca torkolata, az említett parkrész összevont rendezésével, akár szabadtéri színpad kialakításával is.
-
Közösségi szalonnasütők, piknikező helyek kialakítása a Szamos árterében, illetve az erdőben a vadászháznál.
-
A csatornázás adta lehetőségek kihasználásával a falu virágosításának, füvesítésének, zöld területek kialakításának újragondolása, tervezett kivitelezése.
-
Kilátó építése akár az erdőben, akár a Szamos árterében.
-
Tájba illeszkedő, természetes anyagok felhasználásával készült buszmegállók építése.
Kedves Barátaim!
Ezt az írást kizárólag gondolatébresztőnek szántam ahhoz, hogy felkészüljünk a fórumra, és mindenki hozzátegye a maga ötletét, és kapcsolatát, személyes segítségét a vázolt projektek kivitelezéséhez. A projektek, az ötletek közötti válogatás, súlyozás – mivel nem élünk életvitelszerűen a faluban – nyilvánvaló, hogy az önkormányzatra, a képviselőkre hárul.
A közösen létrehozott anyagból rövid idő alatt ki lehet alakítani egy rövidtávú, 3 éves, és egy középtávú, 5 – 8 éves fejlesztési programot, konkrét határidőkkel, felelősökkel, együttműködők – támogatók listájával és konkrét feladataival.
Maga az alapelgondolás, hogy a faluból elszármazottak személyes kapcsolataikkal támogassák a falu fejlesztését, alapvetően a már meglévő társadalmi szervezetekre (alapítványok, egyesületek), azok helyismeretére, azok bevonására épít. Előre láthatólag nincs szükség arra, hogy a fent vázolt projekt miatt egy új, különálló társadalmi szervezetet hozzunk létre.
Barátsággal, üdvözlettel:
Puskás Zsolt